May 18, 2024

Yaşamak

Küçücük, kısacık cümlelerle başlıyor hikaye.. Sevilmek istiyorum.. Fark edilmek istiyorum.. Varolmak istiyorum..Yaşamak istiyorum yani.. Her yaşam öyküsü yeni bir evren.. Kapıların açılmasını her seferinde yeniden, yeniden oracıkta umutla ve usulca bekleyen, yepyeni ve farklı bir alem..Kapının arkasından bir çift göze, yüreğe, yürekten beyine…Dokunabilirse, ulaşabilirse oradan tam merkeze, ‘ruh’a.. … İşte o anda orada, ruhlara dokunulan yerde, yaşam esenliğe, gerçeğe kavuşur.. İyi, kötü haller, düşünceler, duygular, fazlalıklar, noksanlıklar, yetenekler, yeteneksizliklerden, hepsinden öte, hepsinden azade olan, fark edemeyenlerin de fark edilmeyenlerin de en derininde olan öz ile.. Parça bütüne, bütün parçaya ait, birlikte varoluşun coşkusunu kutlar..
İnsan dünyadaki kaos.. Kaosun ta kendisi..Kaos olduğundan, kaosu yaratır günbegün..Farlılıkları dışlayarak, puzzle parçalarını atarak, kaybederek, bazen de parçayı yanlış yere sıkıştırmaya çalışarak..Hoyrat, şaşkın,acınası ve acıtan.. Lakin, kolay değil farklılıkları özümsemek , yaşatabilmek ..geniş bir yürek ister .. fark edebilmek, yüzleşmekse zor olan.. kaçmak, kaçınmak, itmek, atmak daha kolay bu yüzden… Kafalar gömülür kumlara deve kuşu misali.. Yürekler , ruhlar gömülür..Kim daha tam, bütün? Kim daha kırık,eksik?..Kim güçlü, kim güçsüz?.. Farklı olan mı, farklı olana tahammül edemeyen, kafasını kuma gömen mi?.. Bir adım ötede, geniş yüreklerde farlılıklar eridiğinde aynı okyanus, aynı su, aynı damla…Hepsi.. Çözümleyebilenler bilmeceyi, kaostan huzura, esenliğe geçerek kutlayacaklar bu özgün, sıra dışı zaferi..
TV’de ‘’iyi akşamlar, her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız, sevgiyle kalın’’ cümlesinin ahengi kulaklarımda, ılık, yumuşacık tadı dilimde.. Sevgiyle kalın diyorum, sevgiyle kalın.. Her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız.. Yaşıyor ve yaşatılıyorsanız..
Nerede yaşıyor ve yaşatılıyoruz….
Nerede yaşıyor ve yaşatılmıyoruz…
Nerede yaşıyor ve neden yaşatılmıyoruz…
Nerede yaşıyor ve yaşatıyoruz…
Nerede yaşıyor ve yaşatmıyoruz…
Nerede yaşıyor ve neden yaşatmıyoruz…
Hangi korku, hangi kaygı? Kim, neden?
Kaybedilen mi, kaybeden mi?..
Yaşatılmayan mı, yaşatmayan mı?..
Hangisi kendinden ırak, kendine yabancı?
Okyanusun damlasından kaçan..
Anormal kim, normal ne?..
Kapıyı çalan mı, açmayan mı?
Sevgi isteyen mi, vermeyen mi?
Etiketlenen, yaşatılmayan mı?
Etiketleyen, yaşatmayan mı?
Her nerede yaşıyor ve yaşatılıyorsanız…Sevgiyle kalın..
Her nerede yaşıyor ve yaşatıyorsanız…Sevgiyle kalın..
Her nerede yaşıyor ve yaşatmıyorsanız… Engin denizlerin, okyanusların genişliğinde… Uyanın..Yaşayın…Yaşatın…Sevgiyle…