May 18, 2024

 Bilgisayar Bir Tehlike Mi?

Çocuklarına bilgisayar alabilmiş anne babalar, onları bilgisayar başından kaldıramadıklarından yakınıyorlar. Küçüklü büyüklü birçok çocuk bilgisayar başında ne yapmakta acaba. Oyun oynuyor, chat yapıyor veya pornografik web mekânlarını ziyaret ediyorlar. Bilgisayar karşıtı anne babalar çocukların zararlı şeylerle uğraştığını düşünürken başka bir grup anne baba ise çocukların bilgisayar merakından çok memnundurlar. Kendilerinin kullanamadığı bu elektronik aletin çocukları tarafından ustaca kullanılmaları hayranlık uyandırıcıdır ve imren ilenecek bir durumdur.
Çok iyi bilinmelidir ki, bilgisayar kullanmak ya da internetten faydalanmak tek başına kişinin yaşamına asla olumsuz etkide bulunmuyor. Olumsuz etki ancak kişinin bilgisayarı, interneti ve chat gibi iletişim araçlarını yanlış kullanması sonucu ortaya çıkabiliyor.
Peki çocuğumuzun bilgisayar karşısında geçirdiği zamanın süresine nasıl karar vereceğiz?
Eğer bilgisayar başında geçirilen zaman kişinin yaşamında bazı güçlükler yaşamasına, örneğin derslerinde başarısız olmasına, sosyal yaşamdan uzaklaşmasına neden oluyorsa, bu durumda bilgisayar başında çok fazla zaman geçirildiği düşünülebilir.
Çocuklar saatlerce bilgisayar karşında kalmayı, chat yapmayı neden tercih ediyor olabilir?

 

 
İletişim olanağı sağlıyor
En önemli etkenlerden bir tanesi bilgisayar ortamının iletişim kurmakta zorluk yaşayan çocuklar için kolaylık sağlamasıdır. Günlük yaşamda kendilerini ifade etmekte zorlanan çocuk ve gençler internet ortamında kendileri veya tanınmak istedikleri gibi olma şansına sahip olabiliyorlar.
Sosyal ortam için fırsat tanıyor.
Sanal ortam özellikle ergenlik çağında olan bireyler için sosyal bir ortam sağlıyor. Genç belli gruplar içinde yer alma şansına sahip oluyor. Gencin sosyal ortamlara katılma ile ilgili bir zorluğu da varsa sanal ortamdaki gruplar içinde kendisinin onaylandığını ve kabul edildiğini hissediyor.
Hayallerini yaşayabiliyor
Çocuk veya genç utangaç ise, yeterince kendine güvenen biri değil ise internet ortamında kendisini hayal ettiği kişi gibi tanıtıp ilişkilerini bunun üzerinden yürütüyor.
Ucuz bir iletişim
Ucuz ve uzun süre ve birçok kişi ile aynı anda iletişim imkanı sunuyor. İnternet özellikle arkadaşları ile sürekli iletişim içinde olmaya bayılan ergenler için telefondan daha ucuz ve uzun iletişim olanağı sunuyor.
Gerçeklerden kaçabilmeye yarıyor
Bilgisayar oyunları ya da internet üzerinden sunulan içerik çok renkli, hızlı, görsel ve işitsel efektler tarafından zenginleştirilmiş olduğu için çocuğun ya da gencin, bilgisayar başında keyifli uzun zaman geçirmesine yardımcı oluyor. Bu da günlük sıkıntılar ya da sorunlardan uzaklaşmak isteyen çocuk ve gençleri bilgisayar başına çekiyor.
Bilgisayar düşmanımız olmamalı
Anne babalar çocuklarıyla ilişkilerini aksatacak her tutkuya karşı çıkabilir. Hele birde bu tutku bir makine ise anne babalar bu durumdan çok rahatsız olabilir. Önüne geçemedikleri ne olduğunu pek de anlayamadıkları bir alet kendileriyle çocukları arasına girmiş ve ilişkilerini zedelemektedir. Beklide bilgisayarlar bir düşman gibi düşünülmeyip çocukla ebeveyn arasında iletişim kurmak için bir araç gibi dahi görülebilir. Bilgisayar karşında çocuğun neler yaptığı ile ilgilenilmesi, oyun oynadığı zamanlarda onunla birlikte oturup birlikte oyun oynanması, çocukla aynı heyecan içinde olma yani kısacası çocuğun duygularının paylaşılmasında bilgisayar bir aracı bile olabilir. Tabiî ki ne oynadığı ve ne kadar süre bilgisayar karşında vakit geçirdiği kontrol edilerek bilgisayar yararlı bir hale bile getirilebilir.
Daha başka neler yapabiliriz?
Sanal yerine doğal ortam
Çocuklar arkadaşları ile doğal yollardan görüşmeleri için yönlendirilebilir ve onlara yeni olanaklar yaratabilinir.
Spora yönlendirme
Spor çocuklar ve gençlerin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için son derece gerekli bir aktivitedir. Çocuğunuza uygun bir spor çalışması seçebilir ve haftanın 2-3 gününü spor yaparak geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Arkadaşlık ilişkileri desteklenmeli
Çocukların arkadaşlık ilişkileri desteklenmeli, arkadaşlarına karşı eleştirel bir tutum sergilenmemelidir. Yeni arkadaşlık ilişkileri kurmaları için desteklenmelidir ki bilgisayar karşında çok uzun ve gereksiz zaman geçirmek yerine arkadaşlarıyla olmayı tercih edebilsin.
Sosyal Beceri Eğitimi
Çocuklar ve gençler kendi akran grupları içinde iletişim kurmaya özendirilebilir. Eğer çocuk ya da genç iletişim kurmada, iletişimi başlatmada ve sürdürmede güçlük çekiyorsa, sosyal beceri eğitimlerinden faydalanılabilir. Bu konuda çocuğunuza, okulunda bulunan rehber öğretmenler yardımcı olabilir.
Bunları yaptığınız halde çocuğunuzun giderek bilgisayar oyunlarına, bilgisayarda sohbet etmeye bağımlı bir hale geldiğini gözlüyorsanız ve bu durum çocuğunuzun okul başarısını, sosyal yaşamını olumsuz etkiliyorsa, bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız