May 18, 2024

Sınav Korkusu ve Hipnoz

Sınav ve çalışma için basit bir telkin;

Ogrendiklerini rahatca hatirlayabileceksin. Hazirlandigin icin dogru cevaplar kolayca aklına geliyor.Sınav ESNASYNDA bedenin rahat zihnin acik zekan keskin. Sınav sorularini cozmeye basladigin dakikadan itibaren tamamiyle rahat ve sakin olacaksin.Cok rahat ve sakinsin.Cok guvenlisin cunku calistin ve yeterince hazirsin.Sorulari okudugun anda cevaplari da kolaylikla aklina geliyor.Cok sakin ve rahatsin.Ihtiyacin olan tum bilgiyi hatirliyorsun.Cok sakin ve rahatsin.Sorularin her birini kolayca cozecegini biliyorsun.Cok rahat ve gevsemis durumdasin.Sinav odasina girip oturdugun anda asiri derecede sakin ve rahat olacaksin.Sinav kagidini actiginda sorulara goz gezdirecek ve hangilerini kolayca cozebilecegini farkedeceksin.Soruyu cevaplayinca hatirlamayi umdugundan cok daha fazlasini hatirlamak seni sasirtacak.Sorulari cevaplamayi bitirince sorulari ilk okumaya vasladigindan cok cok daha fazlasini hatirlayip yanitlamis olman seni memnun edecek.Çaly?ma aliskanligini cocukken belirlemistin ve daha sonra bir degisiklik yapmamistin.Simdi calisma metodunu degsitirmeye istek duyuyorsun.Yeni bi aliskanlik olusturmak cok kolay ve simdi yeni calisma aliskanligini olusturuyorsunSimdi calistigin konu uzerine kolayca konsantre olabiliyorsun.Artik calisacagin dersler sana ilginc veilgi cekici geliyor.Artik onlar daha fazla SIKICI degil.Herhangi ibri nedenle sIkIlarsan konsantren devam ediyor ve ogrendiklerin aklinda kaliyor. Okuduklarin gorduklerin zihnine yerlesiyor.Goruyor aklinda tutuyor ve calistiklarini ihtiyacin oldugunda kolayca cagiriyorsun.Tamami zihninde beliriyor.Artik calistigin hersey zihinde kolayca ulasablecegin bolumde yerlesiyor.Calismalarn icin zaman ayirma disiplinine ve kararliliga da sahipsin.En etkin ,verimli calisma zamanini belirlemek senin icin cok kolay.Harika hissediyorsun ve harikasin cunku calismalarini vaktinde yapiyorsun.Bos vakitlerinde daha fazla keyif aliyorsun cunku calismalarini yapip oyle egleniyor olman huzur veriyor.Dusuncelerin daha net ve daha kolay konsantre olabiliyorsun.Calistigin konu sana okadar ilig cekici geliyor ve dikkatini veriyorsun ki sadece calsitgin konu ile ilgileniyorsun.Bu kadar ilgili ve acik zihinli olunca calistiklarini ogrenmen ve gerektiginde hatirlaman da kolaylasiyor.Calisma aninda zihninin aligilama kapasitesi o kadar yuksek ki iki saatlik yuksek kapasiteli calisman sekiz saatlik normal calismaya esit degerde ogrenme sagliyor.

Eğitimde hipnozun kullanım alanı oldukça geniştir. Okul korkusu olan ilköğretim öğrencisinden ÖSS sınavına hazırlanan öğrenciye kadar eğitimde birçok noktada kullanılmaktadır. Sınav stresi ve sınav heyecanında, öğrencinin dersçalışmak istediği halde çalışamadığı durumlarda, konsantrasyon ve dikkati artırmada , motivasyon ve disiplinli çalışma konularında…… hipnoz oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. ÖSS, OKS, KPSS gibi sınavlar şu anki eğitim sisteminin sonucu olarak öğrenciler üzerinde büyük bir baskı oluşturmakta ve bu baskı da bazı öğrencilerin aşırı strese girmesine, başarı düzeylerinin azalmasına sebep olmaktadır. Öğrenciler sınav öncesinde ve sınav esnasında korku, kaygı ve stres nedeniyle, varolan bilgi ve beceri düzeylerinin çok altında bir performans gösterebilmektedirler.

Öğrenmede kaygının düzeyi çok önemlidir. Ders çalışma ve öğrenmede az kaygılı olmak veya çok kaygılı olmak öğrenmeyi olumsuz etkilerken; belirli oranda kaygının varlığı öğrenmeyi olumlu yönde etkiler. Olması gereken kaygı düzeyi ise istendik bir durumdur. Bu durumda öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için ders çalışmalarının yanı sıra sınav stresi, motivasyon elde etme ve motivasyonu sürdürme, düzenli ve sistemli çalışma alışkanlığını kazanma, bellek kapasitesi doğrultusunda öğrenme ve öğrendiklerini zihninde saklama, konsantre olabilme, özgüvenini güçlendirme, ve öğrenme ile ilgili olumsuz şartlanmaları ortadan kaldırma gibi sorunlarının da çözümlenmesi gerekmektedir. Eğer bireyler bu konuda uygun zihinsel performansa ulaşırlarsa sınav öncesi daha rahat biçimde ders çalışabilir ve sınav esnasında da kendi psikolojilerini denetleyerek gösterebilecekleri en iyi performansı ortaya koyabilirler. Korku, kaygı ve stres belli bir düzeyin üzerine çıktığında bireyler iyi bir zihinsel performans sergileyemez. İşte bu temelden hareketle eğer öğrenciler sınav öncesinde iyi bir performans göstererek ders çalışırlarsa sınav esnasında rahat, huzurlu ve sakin bir durumda kalabilmeyi öğrenirlerse varolan potansiyelini çok daha verimli kullanacağı için daha başarılı olacaktır. Sınav başarısının, okul başarısının artırılmasına yönelik olarak uygulanan hipnoz ve hipnoterapi ile şu olumlu değişme ve iyileşmeler oluşmaktadır.

– kaygı ve stresin kontrol altına alınması- Konsantrasyonu sağlama- Dikkati yoğunlaştırma- Motivasyon sağlama- Öğrenmeyi engelleyen olumsuz yargıların ortadan kaldırılması- Belleğin güçlendirilmesi- Sınav esnasında oluşabilecek kaygıyı kontrol altında tutma- Sınav öncesi verimli ders çalışma yollarını etkin şekilde kullanma- Özgüvenin artırılması- Sınavda zamanı verimli kullanmaBu çalışmada hedeflediğimiz nokta, öğrencilerin kendi kapasiteleri dahilinde yapabileceklerinin en iyisini ortaya koyabilmeleri ve yalnızca sınav için değil tüm yaşamları boyunca yararlanabilecekleri bazı bilgi ve becerilerikazanabilmeleridir. Kısacası Hipnoz ve Hipnoterapi ile ;- Kaygı ve korkudan uzak ders çalışırsınız.- Sınav esnasında konsantre olur.Zamanı etkin kullanır ve daha etkin bir sınav süreci yaşarsınız.- Motivasyonunuz artar ve disiplinli çalışırsınız.- Sınavda maximum sonuç elde etmeniz için tüm potansiyelinizi değerlendirmiş olursunuz.