September 19, 2021

Patolojik Kumar Oynama

A. Aşağıdakilerden beşinin (ya da daha fazlasının) bulunması ile belirli, sürekli ve yineleyen uygunsuz kumar oynama davranışı:

(1)Kumar oynama üzerine aşırı kafa yorar (örn. geçmişteki kumar oynama yaşantılarını yeniden yaşamak, bir sonraki oyunu engellemek ya da kumar oynamak üzere para sağlamanın yollarını düşünmek.

(2) İstediği heyecanı duymak için giderek artan miktarlarda parayla kumar oynama gereksinimi duyar

(3) Bir çok kez başarısız, kumar oynamayı kontrol altına alma, azaltma ya da bırakma çabası olmuştur

(4)Kumar oynamayı azaltma ya da bırakma girişimlerinde bulunurken huzursuz ya da irritabıldır

(5)Sorunlarından kaçmak için yada disforik bir duygudurumdan (örn:çaresizlik, suçluluk, anksiyete, depresyon duyguları) kurtulmak için kumar oynar.

(6)Parayla kumar oynayıp kaybetmesinin ardından bir başka gün kaybettiklerini yerine koymak için çoğu kez geri gelir (kişinin kaybettiklerini “kovalaması”)

(7)Ne denli kumar oynadığını saklamak için aile üyelerine, terapistine yada başkalarına yalan söyler.

(8)Kumar oynamak için gereken parayı sağlamak üzere, sahtekarlık, dolandırıcılık. hırsızlık, zimmetine para geçirme gibi yasa dışı eylemlerde bulunur

(9)Kumar oynama yüzünden önemli bir ilişkisini, işini ya da eğitimiyle ya da mesleğinde başarı kazanması ile ilgili bir fırsatı tehlikeye atar ya da kaybeder(10) kumar oynama nedeniyle içine düştüğü korkunç parasal durumdan kurtulmak için para sağlamak üzere başkalarına güvenir

B. Kumar oynama davranışı bir Mir Mekanik Epizod ile açıklanamaz.