May 20, 2024

Erken Boşalma ve Hipnoz

Erken boşalma, hipnoz yöntemiyle tedavisi en kolay problemlerden biridir. Çünkü bu problemin de kökenine baktığımızda kişide cinsellikle ilgili özgüven eksikliğine yol açan durumların yer aldığını görürüz. Sınırlayıcı bir inanç, cinsellikle ilgili korkular veya yanlış bilgilendirmeler, çocukluk ve ergenlikteki abartılı anlatımlar bu özgüven eksikliğini beslemeye devam eder. Yaşanan durumun tekrarının yaşanacağı beklentisi ise kontrolün kaybına daha fazla yol açar. Bir kez böyle bir durum yaşanınca her seferinde aynı şeyin yaşanacağı beklentisi ister istemez olumsuzluğu kuvvetlendirmektedir.Hatta bunu yaşama endişesi bazen o kadar istenmez olur ki cinsel iktidarsızlığa yol açar. Erken boşalma her ne kadar bir cinsel problem veya yetersizlik gibi görülse de bir problem olmayıp bir cinsel uyumsuzluktur.Cinsel ilişkide en önemli şey uyumdur.

Bu yüzden de gerçek anlamda ortada birerken boşalma sorunu olmayıp erkeğin kadının orgazmından önce veya ona ruhen yetecek kadar beraber olamadan boşalması bir cinsel uyumsuzluk ortaya çıkaracaktır. # O halde erken boşalma diye adlandırılan sıkıntı bir cinsel yetersizlik değil, sadece çözülmesi gereken bir sorundur,ve çözümü de basittir. Bir partneriniz sizinle kurduğu ilişkide siz boşalmadan orgazma ulaşabilir,diğeri ise daha geç orgazm oluyordur ve siz ondan önce boşalabilirsiniz. Bu durumda kime veya neye göre erken boşalıyorsunuz . Böyle olunca bu tamamen karşı tarafla uyumsorunu olup bir yetersizlik değildir, ama var olan uyumsuzluğu da ortadan kaldırmak gerekir.Tabi ki bu konuda yapılan çalışmalar ve istatistikler vardır ve ortalamalar alınarak çıkarılan sonuçlar genel değerler olarak kabul edilebilinir.Buna göre;-penis vajina ya girmeden önce boşalma olursaileri derecede erken boşalma-penis vajina da iken 1 dakika veya daha altı zamanda boşalmaorta derece erken boşalma-penis vajinada iken 1 ila beş dakika arası boşalmaerken boşalmaolarak kabul edilir.

Bu koşullar altında normal ilişki süresini penis vajinada iken en az 5 dakika ve üstü olarak kabul ediyoruz, ideali 5 ila 15 dakika arasıdır ama bu dediğimiz gibi çiftlere bağlı, siz erken boşalabilirsiniz veya partneriniz geç boşalabilir bu bir uyum sorunudur.Bazı hastalar daha evvel erken boşalma sorunları olmadığını ama yaşları ilerledikten sonra bu sorunun ortaya çıktığını söyleyip bunun nasıl olduğunu sormaktadırlar,onların erken boşalma sorunu her zaman vardı,farkında değildiler,gençken ilk ilişkide erken boşalıp hemen kısa sürede ikinci ilişkiye hazır hale geldiklerinden ve de doğal olarak ikinci ilişkide doygunluk fazla olduğundan boşalma daha geç oluyordu ve dolayısıyla bunu telafi edebiliyorlar ve de partnerleri tatmin oluyordu ve ortada sorun olmuyordu,yaş ilerledikçe cinsel güç azaldığından artık gün içinde daha az sayıda veya tek sefer ilişki kurabiliyorlar ve de dolayısıyla ilişkinin kalitesi ve süresi önemli hale geliyor.

Böylece de erken boşalma sorunu ortaya çıkıyor.Erken boşalma sorunlu vakaların yüzde birinden az kısmı bedensel bir takım sorunlara dayanmakta geri kalan ve neredeyse bütünü oluşturan büyük çoğunluğu bedensel değil psikolojiktir,kontrol etmeyi bilmemekten oluşur ve kısa sürede düzeltilir,nedir bu nedenler?- yapılan çalışmalar sonucu en yaygın olarak rastlanılan konu gençlik çağlarında yapılan masturbasyonlardır, yakalanma korkusu ve aşırı heyecan ile yapılan bu masturbasyonlar da en önemli şey bir an önce boşalıp o hazzı yakalamak ve yakalanmamaktı. – ve erken boşalmanın önemli olduğunun kabul edildiği bazı gençlik yılları da vardır,bu yıllarda tıpkı uzağa işemek, organ büyüklüğü yarışması yada ilk orgazma ulaşan kişiyi bulmak için masturbasyon yarışmaları yapılırdı, ve bu yarışmayı kazanan kişi kahraman, imrenilen kişi olurdu.- gençlik yıllarında, sık sık, birden fazla orgazm olup sertleşme sağlanıldığından boşalmanın geciktirilmesi akla bile gelmemiştir ve amaç sadece en erken şekilde boşalıp rahatlamaktır cinsel açıdan ailevi baskı altında yetişmiş veya diğer faktörler neticesi evlilik öncesi ilişki yaşayamamış veya masturbasyon yapamamış kişilerdeki aşırı duygu birikimine bağlı erken boşalma görülebilir.-baba veya otorite baskısı altında büyümüş, fiziksel olarak gelişmiş ama duygusal bazda bilinç altında hala çocuk olarak kalmış kişiliklerde bunu yaşayabilir.- partnere aşırı ilgi ,bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir.- uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilir.- para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı masturbasyon gibi yalnız olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden orgazm zamanlaması gibi bir sorun ortada yoktur, gene amaç boşalıp rahatlamaktır.

Uyumsuzluk ,olaya seksüel paylaşım gerektiren,önem verilen başka bir kişi katılınca ortaya çıkmakta ve o zaman anlaşılmaktadır.Gençlik çağlarında uygunsuz ortamlarda yapılan mastürbasyonlar, Cinsel mitler yani hurafeler, Cinsel ilişki konusunda tecrübesizlik, Yorgunluk, sıkkınlık, kızgınlık ve tedirginlik, Cinsellikle ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, Cinsel uyarım eksikliği, Gerekli koşulların sağlanamaması, Sertleşmiş penise verilen orantısız önem, Cinsel açıdan baskı altında yetişme, Aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, Günah işleme veya suçluluk duygusu, Hastalık kapma korkusu, Partnerin anlaşılamayan korkusu veya reddetmesi, Gebe bırakma korkusu, Kastrasyon anksiyetesi, Partnerin hayal kırıklığı korkusu, Vajinanın aşılamama korkusu, Kadına karşı isteksizlik, Partnerle çatışma, Başkaları tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu, Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi, Para karşılığı kurulan ilişkiler veya genelev alışkanlığı, Cinsel uyumsuzluk, Bilinçaltında yatan cinsel ilişki ile ilgili olumsuz düşünceler, Prostatit, üretrit vb. hastalıklar, Penil hipersensitivite, T12-L1 düzeyindeki nörolojik yaralanmalar, Narkotik veya antipsikotik tedavinin aniden kesilmesi vb. Partneri anne gibi görmek Partnere öfke-kızgınlık haz vermeme isteği sayılabilir.Erken boşalma cinsel sıkıntılar içinde en kolay çözüme ulaştırılan ve başarılı olunan konu olup gerekli olan kişinin önerileri düzenli uygulaması ve terapi aldığı hekimi ile uyumlu çalışmasıdır. Çözümde yapılan hipnoz ve verilen cinsel eğitim ve öneriler bir çok kişinin aslında bilebildiği veya bilinçsizce yaptığı şeyler olup burada önemli olan belirli bir düzen ve sürede uygulanmasıdır. Bir saatin çarklardan oluştuğunu hepimiz biliriz ama sökülen bir saatin çarklarını uygun olarak yerleştirmeyi ancak bilen birisi yapabilir,bunu içinde profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz.

Boşalmayı kontrol etmek tıpkı bisiklete binmek gibidir , öğrenene kadar sıkıntı çekebilirsiniz ama bir kez öğrendiniz mi bir daha unutmazsınız, çok uzun ara verip tekrar bindiğiniz zaman başlangıçta belki kısa bir süre yalpalar ama tekrar eski halinize dönersiniz. Boşalma bir ateşleme mekanizması olup başladığı zaman hiç kimse hiçbir yolla onu bastıramaz, geciktiremez, denetim altında tutamaz. Yapmamız gereken şey ateşlenme noktasına gelmeden sistemi yavaşlatmak, durdurmak veya kontrol altına almaktır. Cinsellikte en önemli şeyin uyum olduğunu söylemiştik, orgazm zamanlaması da (gerek erkeğin erken orgazmı, gerekse kadının geç orgazmı) temelde çiftlerin karşılıklı olarak düzeltmeleriyle ilgili bir konudur.Nasıl ki erkeğin yaklaşımı ve sevecenliği ve de tavrı ile kadın orgazmı öne alınabilinirse, kadının yardımıyla,eşlerin her ikisi de isterse,pratik olarak her erkeğin orgazmının geciktirilebilineceği bilinmelidir.Erkeğin erken boşalmasını engellemek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Genelde kişiler önce bunları kendileri denemekte başarılı olamayınca hayal kırıklığına uğramakta ,panik olmaktadırlar.

Erken Boşalma tedavisi en kolay ve en başarılı çözülebilen uyum sorunudur.Herkesin içinde her problemi çözecek yetenek, bilgi ve güç vardır.İstemek, gerekli maddi, manevi bedelleri ödemek, doğru yerde, doğru şekilde,doğru zamanda bunları yapmak kurallara uymakla her problemi çözebilirsiniz.

Kişi yaşaması için nefes almaktan sonra en önemli şey olan yemek yemeği bir süreliğine kontrol edebilmekte, geciktirebilmektedir.Yemek hazırolmadığında bekleyebilmekte, misafir veya müşteri geldiğinde veya toplantı gerektiğinde çok aç olduğunuz halde yemek yemeği erteleyebilmekte veya başlamış olduğunuz yemeği yarım bırakabilmekte olduğunuz gibi. Demek ki daha zoru yapabiliyorsanız daha kolayı daha da basitçe yapabilirsiniz.Tabi ki nasıl yapılacağını biliyorsanız.Bunu araba kullanmaya benzetelim; araba kullananlar bilirler ki kırmızı ışık yandığında yaya geçidinin önünde durmak gerekir. Çok süratliydimduramadım veya yerler kaygandı veya yorgundum veya fren balatalarım zayıftı duramadım diye bir açıklama veya mazeret olamaz çünkü kullanıcıkoşullara göre sistemi yönetmek zorundadır.

Sistemi durduramıyorsanız ;

1- ya sistemi durdurmayı bilmiyorsunuzdur (araba kullanmayı bilmemek gibi),ne yapılmasını öğrensem durduracağım gibi,
2- ya alışkanlıklar ağır basıyordur ( masturbasyonla çabuk boşalmayı alışkanlık olarak edinmiş olmak gibi ),o zaman alışkanlıkları değiştirmeyi bilmek gerekir,
3- yada metafor dediğimiz olaya farklı anlamlar yüklüyorsunuzdur ( acaba gene mi erken boşalıcağım kaygısı veya düşüncesi ,anneyle, babaylaolan sorunlar, iktidar-güç mücadelesi, hayatın anlamı gibi )bunun içinde cinselliği partnerle yaşanan bir paylaşım olarak yaşamayı öğrenmeniz gerekir.Erken boşalma tedavisi ilk olarak kişinin kendi kendine bunun yolunu bulmaya çalışmasıyla başlar.Sistemi kontrol etmeyi öğrenmek için çeşitli yollar dener mesela geciktirici krem,prezervatif gibi.

Bunlarla başaramazsa ilaç kullanmayı dener,ilaç derken doktorların yazdığı antidepresan türü ilaçların yan etkisinden faydalanma yöntemininden bahsediyoruz. (Gıda takviyesi adı altında satılan o bitkisel diye adlandırılan yok formula 394 veya xyz power vs şarlatanlıklardan bahsetmediğimize dikkat çekeriz; çünkü bunların gerçek bir etkileri yoktur ve sıkıntıdaki insanları kandıran para tuzaklarından başka birşey değildirler.Bu sorunun çözümü bir uzmandan destek almaktır. Hatta bu hayal kırıklıkları giderek bir sertleşme sorunu halinide almaktadır. Erken boşalan kişi, partnerine yeterli olamamanın sıkıntısı ile seksten uzaklaşmakta ve sertleşmede sorun yaşayabilmektedir. Ciddi sistemli bir uygulama, eşler arası ve doktorunuz ile uyumlu çalışma gereklidir ve eğer düzenli uygulanırsa çok kısa sürede bu sorun ortadan kalmaktadır.Hayat çok güzel ve önünüzde, mutlu değilseniz çaba gösterin ve değiştirin. Bedel (maddi-manevi) ödenmeden hiç bir şeye sahip olunmaz.Bu yüzden böyle bir sorununuz varsa en yakın doktora başvurunuz. Sizde kendinize saygı duyun, hayatınızı dolu dolu yaşayın. Cinsellik hayatın temelidir ve de gereklidir, öyleyse doya doya ve gururla yaşayın, çözümü çok basit olan bir erken boşalma için kendinizi üzmeyin. Karar verin , çözüme ve mutluluğa ulaşın. Hayat kalitenizi yükseltin!!Çoğu erkek, erkekliğini kendine ve partnerine gösterme paniği içerisindedir. Eşimle güzel , hoş , zevk verici paylaşımı yaşayayım ;bu paylaşım anının sakince tadını çıkarayım;bu zevkli anın sürmesi için mutluluk içinde yoğunlaşmayı yaşayayım;eşimin vücudunu, tenini ,ruhunu hissedeyim hissiyatını yaşayamamaktadır.VE ister istemez erken boşalma ile ilgili problem yaşanmaktadır.Erken boşalma olmaya başlayınca yine erken boşalacağım kaygısı oluşmaktadır.Erken boşalmada sorun erkeğin cinsel organların işlevselliği ilgili değil, cinsel ilişki sırasında çeşitli sebeblere bağlı oluşan olumsuz duygu ,düşünce ve ona bağlı ortaya çıkan davranışlar sonucunda ERKEN BOŞALMA – boşalma kontrolsüzlüğü ortaya çıkmaktadır.Erken Boşalmanın Tedavisi Erken boşalma ‘nın nedenleri çeşitli olabilir ama, tedavisi kesinlikle mümkündür.Erken Boşalmanın tedavisinde çok farklı tedavi yöntemleri denenebilinir veya uygulanabilir.Öncelikle sorunun fizyolojik mi yoksa psikolojik kökenli mi olduğu araştırılmalıdır. Neden fizyolojik ise, hemen o nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi düzenlenir.Nedenlerin %99’u genellikle psikolojik kökenlidir.Psikolojik nedenlerin tedavisinde kullanılan yöntemlersağlıklı ve sağlıksız yöntemler olarak ayrılabilinir.Sağlıklı yöntemlerde; geçici çözüm sağlayıcı ve kalıcı çözüm sağlayıcı yönemler olarak ayırılabilinir.

Yöntemlerden bazıları;-kişinin kendi başına bulup uygulayabileceği gerçekçi ve sağlıklı yöntemler(dur-başla yöntemi,masturbasyon egzersizleri, lokal anestejik pomadlar, pozisyon değiştirme, yer değiştirme gibi)-kişinin kendi başına bulduğu sağlıksız-zararlı veya geçersiz yöntemler(bitkisel ilaçlar diye satılan gıda takviyeleri-para tuzakları, alkol alımı, yoğun masturbasyon, başka şey düşünme, hocaya gitme, muska yazdırma gibi)-doktor önerisi ile kullanılan ilaçlar: bu ilaçarın kullanımı kullananlarda %90 ında geçici, %10 unda kalıcı çözüm sağlayabilr.(antidepresan ilaçların bazıları)-psikoterapi Yöntemi; doktor önerisi ile hastaya göre düzenlenen davranış,bilgi,hipnoz ve egzersizden oluşan kombine yöntem, gerekirse bu yönteme dinamik denilen geçmiş yılların problemlerine ait özellikle çocukluk dönemine ait psikoterapi eklenebilir.Erken boşalma problemi olan bir erkekte kalıcı bir çözüm için hipnozla eşleştirilmiş psikoterapi yöntemi en geçerli ve başarılı yöntemdir.Hipnozla eşleştirilmişPsikoterapi yöntemi psikolojik kökenli erken boşalma probleminde isekli ve uyumlu astalarda yüzde yüze yakın çözüm sağlamaktadır.Bu ve benzeri durumlarda aslında olan şudur: Bilinçaltı bir şekilde bir olaya, duruma, kişiye veya nesneye “Tehlikeli” etiketi yapıştırır. Ana amacı kişiyi tehlikeli durumlardan korumak olduğundan ilk olaya benzer tüm olaylar için aynı anlamlandırmayı kullanır. Ve her teşebbüste yaşanan olumsuzluk hissini kuvvetlendirir ki “sahibi” bu olumsuz duyguları yaşamak istemez hale gelsin ve teşebbüsten vaz geçsin. (Bu problemde cinsel ilişkiden kişiyi uzak tutamadığından ne kadar çabuk boşalırsa o kadar çabuk kurtulur düşüncesi vardır.) Böylece koruma görevini yerine getirsin. Eğer bir kez bulduğu çözüm işe yararsa bilinçaltı, her durum için aynı çözümü kullanacaktır, ısrarla… inatla… Ta ki kullandığı çözümün yerine daha iyisi kendisine sunulana kadar… Peki bilinçaltı daha iyi bir seçenek aramaz mı? Hayır, aramaz. İlk bulduğu davranış kişinin yaşam kalitesini düşürse bile ilgili problemden kişiyi uzak tuttuğu için onu uygulamaya devam eder. Ancak bilinçaltına onunla iletişime geçebilecek teknikleri kullanarak yeni seçenekler verdiğinizde eski davranışından vaz geçer. Bunun en iyi yolu da Hipnoz’dur. Ayrıca oto hipnozda uygulanabilir.Oto-hipnoz (self-hipnoz) kişinin kendi kendini hipnoz etmesi ve kendine olumlu değiştirici değişiklikleri yaratacak telkinleri vermesidir.

Oto hipnoz en hızlı ve uygun olarak yine hipnoz altındayken öğrenilir. Çünkü bilinç kendi kendini aşacak gücü gösteremeyebilir. Halbuki bilin dışı kolay öğrenen ve öğrendiğini hafıza kayıtlarında tutabilen bir güce sahiptir. Bu nedenle hipnoz altında bilinç dışına nasıl hipnoza girileceği öğretilebilir. Yani hasta transta iken telkinler verilirse, oto-hipnozu öğrenmesi daha kolay olacaktır. Bir hipnotik transda; “benim seninle olduğumu ve sana yaptığım gibi sana hipnoz için verdiğim önerileri düşünerek kendi kendini hipnotize edeceksin, sana vermiş olduğum ve senin de kendi kendine verebileceğin aynı uyanma telkinleriyle, uyanmama korkusuna sahip olmadan, oto-hipnozdan çıkacaksın” telkini verilebilir ve öğretilebilir. Diğer yollarla yani bilinci aşmadan öğrenilen hipnoz durumlarının gerçek hipnoz olduğu şüphe götürür. Basit gevşemeleri hipnoz sanmamak gerekir. Hipnozda zihin telkinleri alacak düzeye gelir. Hipnoza girdikten sonra kişi kendi kendine telkin vermeye kalkarsa bilinci aktif hale gelir ve hipnoz hali bozulabilir. Verilen telkinlerde bilinç düzeyinde kalır.Bu konuda profesyonel destek almanızı ,bir doktora,psikoloğa, seks terapi merkezine kendiniz veya eşinizle beraber baş vurarak bu sorunu daha kısa sürede çözmenizi öneririz. İlaçlarla veya geciktirici spreylerle bu sorunlar çözülmez sadece ertelenir,büyür.İlaçlar yan etkileri olarak cinsel isteksizlik yapabilecektir. Bu konu bir gerçektir ve bundan utanılmaz.Ve her gün bu konu ile ilgili bir çok kişi doktorlara başvurmaktadır. Hepside sorunun çözümünü sağlayıp huzur güven ve mutlulukla sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmaktadırlar. Bu sorun kesinlikle çözülmektedir.