April 16, 2024

Cinsel Sorunlarda Hipnoz Tedavisi

Cinsel problemler üç şekilde bulunabilinir.-Bedensel-Psikolojik-Bedensel+Psikolojik ( Bedensel problemlere eşlik eden veya onların yarattığı psikolojik problemlerdir )Hastaya yaklaşımda ve tedavide en önemli adım problemin bedensel mi psikolojik mi olduğunun kesin teşhisidir.Kesin teşhis yapıldıktan sonra hastaya tedavi için yaklaşılabilir. İlgili testlerle sorun fizyolojik çıkarsa ilgili branşlarca tedavi edilir.Psikolojik vakalarda fizyolojik bir neden olmadığını gösteren testler kişiye psikolojik açıdan da bir miktar iyileşme sağlar.Cinsel problemler cinselliğin evrelerini hepsinde veya bazı bölümlerinde yaşanabileceği gibi ilişki sonrası kendini kötü, suçlu, pis hissetme gibi şekillerde de ortaya çıkabilir.Yetersizlik (penis boyu, erken boşalma, vücudunu beğenmeme), kötü hissetme gibi hislerde zaman içerisinde kişiyi cinsellikten soğutur uzaklaştırır.Bir başka problem ise; pedofili, fetişizm, zoofili gibi cinsel sapmalardır.ÜLKEMİZDE EN ÇOK GÖRÜLEN ŞİKAYETLERKadında;-İlk ilişki korkusu-Cinsel isteksizlik-Zevk alamama-Orgazm olamama-Cinsel ilişkiye girememe (Vajinismus)-Ağrılı cinsel ilişkiVe ilişki sonrası suçluluk hissidir.

Erkekte;-Cinsel isteksizlik-Erken boşalma-Sertleşememe problemleri-Yetersiz sertleşme – sertleşme kaybı-Penis boyu sorunları olarak görülür.Biz cinsel problemlerde hipnozu daha çok davranışsal öğrenmelerle ortaya çıkan yapıları komple düzeltme veya derin bir problem bir belirti olarak ortaya çıkmışsa bu problemi baskılama veya değiştirmeye çalışıyoruz.Bedensel nedene bağlı olmayan cinsel problemlerin tedavisinde hipnoz uygun koşullar sağlanırsa yüzde yüze yakın başarı sağlamaktadır.

CİNSEL PROBLEMLERDE HİPNOZU NASIL KULLANIRIZ?A- SEMPTOM BASTIRMA:B- SEMPTOM DEĞİŞTİRMEC- DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİYLE KOMBİNASYONSöz, bakış, hayal gücü yada bazı yardımcı nesneler kullanılarak telkin vb. tekniklerle oluşturulan; kişinin duygu, düşünce, algı ve bellek işlevlerinde değişikliklerin gerçekleştirilebildiği çok özel bilinç durumuna hipnoz diyoruz.Hipnoz tamamen beynin doğal ve normal işlevlerinden bir tanesidir. Hipnozun büyü, sihir yada doğaüstü hiçbir yönü yoktur.Hipnoz sadece gevşeme ve rahatlama aracı değildir. Hipnoz bilinçaltına açılan bir kapıdır.İyi bir cinsel terapist bu kapıdan içeri girer ve cinsel hastalıklara, kötü huylara, alışkanlıklara yol açan ve çocuklukta oraya yerleşmiş yanlış bilgileri, inançları, düşünceleri, algılamaları bulur ve değiştirir. Ayrıca eğitim almış hipnoz uygulayıcılarına hipnozitör, hipnozla cinsel terapi veya psikoterapi yapan terapistlere ise hipnoterapist denir. Hipnozun tedavi amacıyla kullanımına veya hipnoz altında yapılan terapiye ise hipnoterapi denir” dedi.Cinsel sorunlarda hipnoz mucizesiÖzellikle psikolojik kökenli cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde, hipnozun son derece etkili bir yöntemdir. Hipnozun tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de en yaygın kullanıldığı alanlardan biri de erken boşalma, iktidarsızlık, vajinismus, cinsel isteksizlik vb. cinsel işlev bozuklarıdır”

Hipnoz  cinsel terapide kullanılan araçlardan biridir.“Cinsel terapi seansları sırasında kullandığımız yöntemlerden biri olan hipnoz; tek başına mucize yaratmaz. Çünkü hastayı iyileştiren bizzat hipnozun kendisi değil, hipnoz sırasında uyguladığımız değişik tedavi yöntemleridir. Yani, hipnoz cinsel terapide çok işe yarayan ve kolaylaştıran bir tedavi aracıdır. Bu anlamda hipnozu bir şırıngaya benzetmek mümkündür. Nasıl ki şırınga, iyileşmek için hastanın gereksinim duyduğu çeşitli ilaçları uygulamak için kullanılan bir tedavi aracı ve hastayı iyileştiren şey şırınga değil de içindeki ilaçlar ise; aynı şekilde hastayı iyileştiren şey bizzat hipnozun kendisi değil; hipnoz sırasında uygulanan değişik tedavi yöntemleridir”Hipnoz bir uyku değildir. Hipnoz artmış bir farkındalıktır. Hipnoz, kişinin gönüllü isteğiyle, hipnoz uygulayan kişinin direktifleri doğrultusunda dikkatini toplaması, gevşemesi ve yoğunlaştırması ile gerçekleşen bir durumdur.Dolayısı ile hipnoza girmek istemeyen kişi dikkatini yoğunlaştırmayacağı ve direktiflere uymayacağı için isteği dışında hipnoza sokulamaz.Hipnoz sırasında kişinin kontrolü tamamen kendi elindedir. Cinsel terapide başta Ericksonian Hipnoz olmak üzere değişik hipnoz tekniklerini kullanıyoruz. Kişi, hipnozitörün söylediği her şeyi dinler, anlar, değerlendirir ve istemediği hiçbir şeyi söylemez, istemediği hiçbir şeyi de yapmaz. Eğer, hipnoz uygulayan kişi, hipnozdaki kişiden söylemek istemediği gizli sırlarını söylemesini ya da onun ahlaki ve sosyal değerlerine aykırı bir şeyi yapmasını isterse kişi bunu kabul etmez daha da zorlanırsa hipnozdan çıkar” dedi.Cinsel terapide hipnozun avantajlarıHipnoz bilinçdışında yatan çatışmaların, geçmişteki olaylara ilişkin çözümlenmemiş duyguların ve bilinçli zihnin ötesindeki faktörlerin keşfini hızlandırır.Hastalar hipnoz seansları ile kendilerinin yapamadıkları şeyleri hipnozun onlara yaptıracağına inanırlar ve değişim gerçekleşir. Yani hipnoz, kişisel yeterlilik duygusunun arttırılması, umut ışığı yakma ve güven amacı ile uygulanabilir.Hipnoz sıkıntı veren duyguların azaltılmasına ve istenen duygu durumlarının arttırılmasına yardım olur.

Sembolik imajinasyon teknikleri, genellikle hastaların bastırılmış duygularını evlilik ilişkilerine zarar vermeden serbest bırakmalarına olanak sağlar.Cinsel sağlık, mutluluk ve başarı içimizde gizlidirHipnoz herkesin en olumlu yanları ile isteklerini gerçekleştirmesine izin veren öz benliğimizi idrak etmemizde ve doğal ahengi engelleyen duygusal sınırlarımızı yok etmede etkili olur. Cinsel bir çok sorun ve rahatsızlık, içsel kavram ve inançlarımızın bir sonucudur. Eğer en içsel duygularımızı ve inançlarımızı tanımaya, kabul etmeye ve değiştirmeye gönüllüysek, cinsel sorunlarımıza daha yapıcı çözümler bulabilir ve rahatsızlıktan tamamen kurtulabiliriz. Cinsel sağlık, mutluluk ve başarı daima içten kaynaklanır. Düzenli bir şekilde içsel kaynaklarımızla bağlantı kurduğumuzda iç benliğimizin dikkatimizi çekebilmesi için bizi hasta etmesine gerek kalmaz. Bu bakımdan hipnoz aslında hastalığı doğrudan tedavi etmez, hastanın telkin alma ve kabul etme yetisini arttırır. Hipnoz, kendiliğinden oluşan doğal bir zihin durumudur. Ayrıca cinsel hastalıkların altında yatan faktörleri belirlememize yardımcı olur.

Çünkü bilinçaltına atılan bir olay, hipnoz seansı sırasında birden akla gelebilir. Bu da özellikle insanın doğal dengelerini yeniden kurmasını sağlayarak, cinsel sorunların çözümüne katkıda bulunur”Normal cinsel işlev: Kişinin istediği biçimde sosyal çevreye rahatsızlık vermeden cinsel ilişkide bulunmasıdır.Eşinle birlikte olduğunu hayal et; eğlenceli güzel bir aşk tecrübesi yaşayacaksın… Her şeyi hissedebilirsin… Tüm sesleri… Kokuları… Her hareketi, her manzarayı görmeye özen göster… Her şeyin üstünde bir güzellik hissediyorsun… Mutlusun… Huzurlusun… Uyarılmışsın… Arzulusun… Vücudunun her hücresinin canlılığını hisset… Vücudunda cinsel enerji patlıyor… Eşinin vücudunu beğendiğini kendi kendine onayla… Eşine bakarken o kadar güzel şeyler hissediyorsun ki… Eşinin cildi çok güzel, çok yumuşak… Vücudunun her parçasında hissettiğin güzelliklere dikkat et… Hissettiklerini daha da artırabilirsin… Kendi kendine, gelecek defa eşinle birlikte olacağını anlat, bu güzel hislerin aynısını yaşayacaksın… Kendinden çok emin olacak ve ilişki sırasında gevşeyeceksin… Bu ilişki diğerlerinden çok daha güzel olacak…”